مطلب وبلاگ

چیلر چیست؟

تاریخچه چیلر، چیلر چیست و چگونه کار می کند؟

تاریخچه چیلر، چیلر چیست و چگونه کار می کند؟ شاید برای برخی از شما دوستان عزیز سوال باشد که آیا میتوان این وسیله را در مناطق مسکونی و آپارتمانی مورد استفاده قرار داد؟ و یا اینکه در چند دسته قرار می گیرند؟ و سوالاتی از این قبیل برای اینکه به جواب سوالات برسید در ادامه مطلب همراه ما باشید. این وسیله مانند کولرهای گازی هستند و وظیفه خنک کردن محیط را بر عهده دارند که از قطعات مختلفی تولید شده اند و هر کدام وظیفه ای را بر عهده دارد و با هماهنگ انجام دادن کارشان محیط خنک می شود.   دارای معایب و هم مزایا هستند و نمی توان فقط نقطه قوت آن ها را در نظر گرفت و از معایبشان چشم پوشی کرد. مانند هر وسیله سرمایشی وظیفه خنک کنندگی محیط را بر عهده دارند اما تفاوت آن ها بسیار زیاد است که در ادامه به آن می پردازیم.

اگر نگاهی به تاریخچه چیلر ها بندازیم به این پی خواهیم برد که چگونه مردم در گذشته برای خنک کردن محیط از وسایلی مانند آن استفاده می‌کردند. در گذشته به دلیل اینکه هیچ وسیله خنک کننده ای وجود نداشت مردم برای اینکه از به وجود آمدن بیماری ها جلوگیری کنند به کوه ها می‌رفتند و با خود تکه یخ هایی را می‌آوردند و محیط را خنک نگه می‌داشتند اما متاسفانه جابجایی این همه یخ کار آسانی نبود و  این امکان وجود نداشت که بتوانند روزانه تمام وقت خود را صرف خنک نگه داشتن محیط کنند به همین دلیل بود که وسایل سرمایشی تولید شدند و اولین نوع آن در کشور انگلستان رونمایی شد و این کشور بود که موفق به ساخت انواع چیلرها شد. بعد توسط سایر کشورها بهترین نوع آن با بالاترین کیفیت ها وارد بازار شد. اولین آن ها بسیار حساس ساخته شده بودند و افراد معمولی نمی‌توانستند با آن ها کار کنند و باید کسی آن ها را خریداری می‌کرد که می دانست چطور کار می کنند و یا اینکه چطور تعمیر می شوند. انواع آن در طی سال‌های مختلف وارد بازار شد و هر سال که انواع آن‌ها وارد بازار می‌شد کیفیتش از نظر محصولات قبلی بهتر بود و افراد زیادی بودند که شیوه تعمیر چیلرها را یاد می‌گرفتند به همین دلیل بود که مردم دیگر با خیال آسوده آن‌ها را خریداری می‌کردند و اگر برای آن ها مشکلی پیش می‌آمد به تعمیرکاران مراجعه می‌کردند و دیگر نگران هوای گرم و بیماری ها نبودند.

چیلر
چیلر

 

انواع چیلر

همانطور که گفتیم چیلرها انواع مختلفی دارند در حالت کلی هم بصورت آبی و هم هوایی کار می کنند که هر کدام از این وسیله ها یک وظیفه دارند و آن هم خنک کردن است اما کارکرد آن ها و قطعاتشان با یک دیگر متفاوت است.

چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی

چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی: در حالت کلی به گونه ای ساخته شده اند که یا در دسته آب خنک قرار می‌گیرند یا در دسته‌های هوا خنک و تبخیری. که هر کدام از این نوع وسیله ها انرژی مصرفی متفاوتی دارد. چیلرهای تراکمی به یک صورت کار می کنند و چیلرهای جذبی به یک صورت دیگر مثلاً نوع  تراکمی با استفاده از انرژی های الکتریکی کارایی می‌دهند و نوع جذبی به وسیله حرارت.

چیلر
چیلر

 

چیلر تراکمی

چیلر تراکمی: این نوع دارای کمپرسور،کندانسور و لوله انبساط هستند که ویژگی های برخی از آن ها را ذکر می کنیم.

کمپرسور چیلر تراکمی

کمپرسور چیلر تراکمی: کمپرسور جزء مهم ترین قسمت های نوع تراکمی  است در واقع همان موتور چیلر است که بنا به کیفیت و ظرفیت می تواند کارکردهای متفاوتی داشته باشد. این وسیله با کشیدن گاز به داخل و متراکم کردن آن وظیفه خود را انجام می دهد و سپس با فشار زیاد آن را به سوی کندانسور می فرستد. کمپرسورهای نوع تراکمی دارای محافظ هستند به همین دلیل در هنگام نوسان برق مشکلی برای آن ها پیش نمی آید. کمپرسور ها انواع محتلفی دارند مانند: کمپرسورهای پیستونی، کمپرسورهای اسکرال وکمپرسورهای روتاری و غیره.

کمپرسورهای پیستونی مناسب مناطق گرمسیری هستند و مزایایی از جمله قیمت بسیار مناسب، وجود تعمیرکاران متخصص و اینکه بسیار رایج هستند. کمپرسورهای روتاری نوعی دیگر از کمپرسورها هستند که بصورت چرخشی کار می کنند. کمپرسورهای روتاری مناسب مناطق نسبتا سردسیر هستند و نسبت به کمپرسورهای پیستونی صدای کمتری دارند و همچنین مصرف بهینه بالاتر. کمپرسورهای اسکرال از نظر میزان برق مصرفی بسیار مورد توجه هستند چرا که بسیار کم است و همچنین طول عمر بالا نیز جز مزایای آن‌هاست.

چیلر

 

چیلر تراکمی هوا خنک

چیلر تراکمی هوا خنک: این نوع مانند خود چیلر تراکمی است و تنها تفاوت آن ها در این است که این نوع برای اینکه موتور خنک شود یک هوای اجباری باید از روی آن بگذرد. تراکمی هوا خنک در انواع ساختمان ها کاربرد دارد چه مسکونی و چه تجاری.

چیلرهای تراکمی آبی و چیلرهای هوایی

چیلرهای تراکمی آبی و چیلرهای هوایی: تمامی آن ها وظیفه خنک کردن را بر عهده دارند در بین این دو چیلر چیلرهای آبی خدمات بیشتری را در اختیار مشتری قرار می دهند اما در بین مردم نوع هوایی سرشناس تر هستند. تمامی آن ها از نظر قطعات مانند یکدیگر نیستند.نوع تراکمی آبی دارای کمپرسور هستندکه قلب چیلر شناخته می شود کمپرسور همان موتور چیلر است که انواع مختلفی دارد و بسته به نوع و مدل آن انتخاب می شود. آن ها را باید بر اساس آب و هوا انتخاب کنید یعنی شما اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید باید نوعی را انتخاب کنید که موتور چندان قوی را نیاز نداشته باشد و یا اگر در مناطق گرمسیر زندگی می کنید باید یک نوع قوی تر از آن را انتخاب کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید. البته مواردی دیگر نیز وجود دارند برای انتخاب نوع ، اما یکی از مهم ترین نکات نوع آب و هوا است. برای اینکه بتوانید در زمینه انتخاب آن موفقیت آمیز عمل کنید و خرید به صرفه ای داشته باشید قبل از خرید به سراغ کارشناسان بروید و از آن ها در این زمینه راهنمایی بگیرید.

چیلر

چیلر جذبی

چیلر جذبی: این نوع از دارای کارکرد متفاوتی با نوع تراکمی دارند. این نوع در دسته های مجزا قرار می گیرند. که به صورت 1-گروه تک اثره هستند. که این نوع از جذبی خود به سه دسته تقسیم می شوند. 2-گروه دو اثره در حالت کلی به دو دسته تقسیم می شوند و دارای زیر مجموعه هایی هستند.

مزایای چیلر جذبی

مزایای چیلر جذبی:

  1. این نوع بسیار به صرفه هستند چرا که میزان مصرف انرژی آن‌ها پایین است. نوع جذبی یک مزیت بسیار عالی که دارند این است که می‌توانند به وسیله گازهای طبیعی کار کنند.
  2. هنگامی که شما آن ها را خریداری می‌کنید با گذشت زمان متوجه خواهید شد که کیفیت بسیار بالایی دارند و مصرف برق آن‌ها بسیار پایین است. هزینه ای که صرف خرید چیلر جذبی می‌شود کمتر از هزینه های مدل های دیگر است به همین دلیل است که این نوع در بین تمامی چیلرها مقرون به صرفه تر شناخته می‌شود.
  3. یکی دیگر از مزایای این نوع این است که صدای بسیار کمتری دارند و کمتر مزاحمت ایجاد می‌کنند. چون که نوع جذبی دارای موتور نیستند و منبع صداها همیشه از موتور آن‌هاست.
  4. از مزایای دیگر این آن ها این است که در تابستان برای برخی از مراکز بشدت مورد نیاز هستند مانند بیمارستان ها

انواع چیلر

 

راهنمای خرید و نصب چیلر و کاربرد انواع چیلر

راهنمای خرید و نصب چیلر و کاربرد انواع چیلر: به دلیل اینکه دارای تهویه مطبوع هستند در مراکز سر پوشیده بسیار مورد استفاده هستند. هنگامی که می خواهید برای مناطق مسکونی و یا تجاری و یا هر ساختمان دیگری این وسیله را خریداری کنید سعی کنید شرکتی را انتخاب کنید که محصولاتش از کیفیت بالایی برخوردار باشند و حمل و نقل آن با خودشان باشد چرا که آن ها بر روی نحوه جا به جایی بسیار حساس هستند و اگر کوچکترین حرکت اشتباهی صورت گیرد خراب می‌شوند. برای نصب آن ها سعی کنید از افراد خبره در این زمینه کمک بگیرید تا بهترین کارایی را به شما بدهد. همانطور که همه ی شما عزیزان می‌دانید این وسیله مانند کولرهای گازی در صورتی که در زیر سایه بان نصب شوند کارایی بیشتری دارند و شما می‌توانید از آن‌ها در مدت زمان بیشتری استفاده کنید. هنگامی که آن ها را خریداری می کنید به یاد داشته باشید که از شرکت به صورت کتبی مدرک داشته باشید که بعدا با کوچکترین مشکل سعی نکنند خرابی آن را به عهده خودتان بگذارند. مراکز خرید بسیار زیادی برای انواع این وسیله وجود دارد اما شما باید با توجه به مشاوره گرفتن از افراد متخصص و نوع آب و هوا و زیر بنای ساختمان نوع آن را انتخاب کنید. از شرکت هایی این وسیله را خریداری کنید که به صورت قانونی فعالیت می کنند. برای این که مطمئن شوید قیمتی را که به شما برای خرید پیشنهاد داده اند بالاتر از سایر شرکت ها نیست می توانید از چندین شرکت معتبر در این زمینه راهنمایی بگیرید و قیمت ها  و مزایا را با هم مقایسه کنید چرا که گاهی اوقات تفاوت قیمت ها به دلیل قطعاتی مرغوبی است که در ساخت آن ها استفاده شده است. فاکتور خرید را تا مدت زمان مشخص شده برای ضمانت کالا نزد خود نگهدارید و در صورت مواجه با مشکل به شرکت مراجعه کنید. پیدا کردن قطعات مربوط به آن ها در بازار بسیار سخت است و شما باید مدت زمان زیادی را منتظر بمانید تا بتوانید یک قطعه معیوب شده چیلرتان را پیدا کنید به همین دلیل باید تمام تلاش خود را در نگهداری از آن بکار بگیرید.

پاسخ دهید