مطلب وبلاگ

لیزر چیست؟

لیزر چیست؟

پس از مطرح شدن بحث های فیزیک اتمی اولین بار بحث استفاده از لیزر به عنوان ابزاری برای کارهای گسترده مطرح شد. لیزر ماده ای است که دارای الکترون های پر انرژی است و مدارهای بالای موجود در این بخش به خوبی در لیزر فعالیت می کنند. الکترون هایی که در این بخش قرار دارند به حرکت متمایل هستند و هیچ نوع علاقه ای به قرار گرفتن در یک بخش ندارند. بلکه انرژی آن در این بخش ها به خوبی تقسیم بندی شده و برای کارهای مختلف بکار گرفته می شود.

ارند. بلکه انرژی آن در این بخش ها به خوبی تقسیم بندی شده و برای کارهای مختلف بکار گرفته می شود.

تاریخچه                           

اولین بار از لیزر در دانشگاه کالیفرنیا استفاده کردند، افرادی که از این ابزار بهره بردند دانشمندانی به نام های زیگر و تانز و پرو به همراه تعداد دیگری از دانشمندان هستند. این افراد به خوبی از لیزر در کارهای تحقیقاتی خود بهره بردند و استفاده های زیادی از آن نمودند. در سال 1916 انیشتین مقاله ای را در مورد لیزر تالیف کرد و نظریات بسیار خوبی در این مورد مطرح کردند. در آزمایشگاه های گوناگون کاربرد و روش های استفاده از لیزر آزمایش شده است و طی سال های زیادی پس از ارائه نظریه انیشتین بر روی این ابزار کارهای تحقیقاتی صورت گرفته است. استفاده از لیزر در فرکانس های نوری توسط دانشمندی به نام اسکاولو مطرح شده است. این دانشمند پس از مطرح کردن این موضوع محبوبیت و شهرت زیادی را کسب نموده است. پس از طی سال های زیاد در سال 1961 میلادی فردی ایرانی به نام علی جوان لیزر گازی را اکتشاف کرد و توانست این گاز را با کمک ماده های کمیابی مانند نئون و هلیوم تولید کند.

لیزر
لیزر

انواع

لیزر را در انواع گوناگونی میتوان مشاهده کرد، لیزر دارای کاربردهای گسترده ای است شما این ابزار را در مکان های متعددی می توانید بکار بگیرید.

در رنگ ها و شکل های متنوعی می توان آن ها مشاهده کرد، در واقع هر رنگ آن دارای خواص متفاوتی خواهد بود. آن ها را با رنگ های سبز و بنفش و رنگ قرمز می‌توان مشاهده نمود. این ابزار را به رنگ های متنوع تر دیگری هم می‌توان در دنیای واقعی مشاهده کرد برای مثال شما به راحتی می توانید رنگ هایی مثل آبی را هم در بین طیف های رنگی لیزر ببینید. این تنوع رنگ ها به پرتوهای نور خورشید هم مربوط می شوند. آیا رنگ های رنگین کمان را به یاد می آورید؟ رنگ های رنگین کمان در واقع همان رنگ های لیزر است که بازتاب رنگ های اصلی موجود در نور خورشید است.

 

کاربرد

لیزر ابزاری است که در مکان های متعدد و رشته های زیادی از آن استفاده می کنند. رشته هایی مثل فیزیک و شیمی از رشته هایی هستند که لیزر در آن ها کاربرد زیادی دارد. در رشته هایی مثل زیست شناسی و پزشکی و شاخه های این رشته ها هم از ابزار  لیزر  استفاده های بسیار زیادی می شود. همجوشی هسته ای از بخش هایی است که به حضور این ابزار پر قدرت نیاز بسیار زیادی دارد. همچنین برای ساخت ابزار آلات و دستگاه های زیادی از وجود این دستگاه استفاده می کنند. دستگاهی که در این مطلب به خوبی آن را به شما معرفی کردیم، می تواند در دنیا تغییرات بسیار گسترده ای ایجاد کند. درست همان گونه که در زمان اکتشاف این علم تغییرات و تحولات بسیاری در دنیا رخ داد، ایجاد هر نوع تغییر و تحولی هم در این دنیا محتمل است. کاربردهایی که تا به حال برای انواع آن و موجود در دنیا نام بردیم،  بیش تر محدود به موارد علمی می شد. از آن ها برای موارد بهداشتی و زیبایی هم می توان مورد استفاده قرار داد. همان طور که در سال های پیشین از آن ها برای افزایش میزان علم و کارهای علمی استفاده می کردند، به همان صورت هم از آن ها برای این نوع موارد بهداشتی و زیبایی بهره برده می شود. برای از بین بردن موهای زائد قسمت های مختلف بدن و صورت از انواع آن ها استفاده می شود. همچنین برای از بین بردن لکه های پوستی از آن ها بهره برده می شود. امروزه این راه یکی از بهترین روش ها برای بهبود مشکلات پوستی افراد است. افراد زیادی روزانه به مراکز مختلف بهداشتی و زیبایی برای انجام هر نوع برداشت موهای زائد و لکه های پوستی و جوش و خال مراجعه می کنند. برای این کار این مراکز و کلینیک های بهداشتی از بهترین دستگاه های لیزر  بهره برده و در کنار آن از بهترین متخصصان دوره دیده استفاده می کنند. در این صورت هیچ نوع خطری برای استفاده از این روش وجود نخواهد داشت. در ادامه مطالب بیش تری را در مورد این نوع کاربرد از آن ها را بیان خواهیم کرد.

کاربرد لیزر
کاربرد لیزر

اجزای آن

یک دستگاه لیزر بخش هایی دارد که ممکن است کمی پیچیده باشد، در واقع اصلا محاسبات موجود در ساخت آن ها ساده نیست و کاری که انجام می دهند کمی پیچیده است. اولین بخشی که باید برای آن  به عنوان اجزای اصلی آن بیان کنیم، بخش دمنده است.

دمنده در واقع بخشی از اجزای آن  است که چشمه انرژی خارجی را تشکیل می دهد. این بخش از اجزای خارجی تشکیل شده در یک دستگاه خواهد بود. وظیفه ای که این بخش به عهده دارد تقویت نور ورودی به داخل دستگاه است. دمنده ها انواع زیادی دارا هستند انواعی که این دمنده ها شامل می شوند را می توان به این صورت طبقه بندی کرد، اپتیکی و شیمیایی به همراه نوع الکتریکی به همین علت باید آن ها را خانواده ای شلوغ و پرجمعیت دانست.

از دیگر اجزای آن می توان به بخش محیط تقویت کننده یا محیط لیزری اشاره کرد. این محیط از مهم ترین بخش های این ابزار است و این بخش به خوبی نور را ساطع می‌کند و به سه حالت مایع، جامد و گاز می توان آن را در طبیعت یافت. گازهای زیادی در این بخش و این محیط یافت می شود، در واقع این بخش  از ترکیب چندین نوع گاز ساخته می شود. موارد و اجزای بسیار زیادی در این محیط بکار رفته است. نکته بسیار جالبی در مورد این محیط وجود دارد و آن این است که برای نام گذاری از نام محیطی آن ها استفاده می‌کنند. در واقع نامشان را از نام محیط لیزری می‌گیرند.

اجزای لیزر
اجزای لیزر

افرادی که مجاز به استفاده از لیزر موهای زائد هستند

در این مورد محدودیت خاصی وجود ندارد و بیش تر افراد می توانند به راحتی از انواع؟ آن ها  برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده نمایند. تنها چند نکته را باید در این مورد برای شما مطرح کنیم. شاید تاثیر این دستگاه بر روی افرادی که موهای تیره تری دارند بیش تر باشد و افراد مو بور به اندازه افرادی با موهای تیره از نتیجه حاصل شده رضایت نداشته باشند. اگر مو بور هستید هنگام استفاده از این دستگاه حتما به این نکته توجه داشته باشید. البته بهتر است که نوجوانان برای از بین بردن موهای زائد خود از روش های دیگری استفاده نمایند. تنها در این صورت محدودیت هایی برای استفاده کردن از این دستگاه اعمال می شود. بهتر است برای انجام کلیه این گونه امور از متخصصانی کاربلد کمک گرفته شود تا از ایجاد هر نوع مشکل جلوگیری شود. در غیر این صورت ممکن است که شما با برخی مشکلات رایج در این زمینه مواجه شوید. در ادامه مزیت های استفاده از این روش برای پاکسازی موهای زائد و عوارض احتمالی آن را برای شما بیان می کنیم.

لیزر

مزیت های لیزر برای پاکسازی موهای زائد

عوارضی که دستگاه های لیزر ایجاد می کنند، بسیار محدود است به طوری که معمولا این عوارض مشکلاتی را برای افراد ایجاد نخواهد کرد. همچنین اثری که این دستگاه ها بر روی موهای زائد می گذارند بسیار اصولی و عالی خواهد بود. از دیگر مزایای استثنایی این روش این است که میزان درد در آن بسیار ناچیز است و شاید در حد سوزن سوزن شدن یا برخورد کش با پوست بدن باشد. با توجه به نکات مطرح شده نتیجه می گیریم که این روش بسیار اصولی بوده و به عنوان یکی از بهترین راه ها برای رفع موهای زائد معرفی می شود. اگر به دنبال اثر بخشی در یک روش رفع موهای زائد هستید، باید دقیقا همین روش را دنبال کنید. شما به سادگی می توانید بهترین ها را به کمک دستگاه های لیزر تجربه نمایید. دستگاه هایی که در این زمینه به خوبی به کمک شما می آید از بهترین نمونه ی دستگاه های موجود در سطح بازار انتخاب و گلچین شده اند. نکته جالبی در مورد این روش را در ادامه برای شما بیان می کنیم. تصور کنید که شما به دنبال راهی هستید که پس از انجام آن به کارهای روزمره خود رسیدگی کنید. اگر شما مشغله های زیادی داشته باشید نمی توانید از روش های معمولی و زمان بر برای این کار استفاده کنید. در نتیجه بهترین راه برای شما استفاده کردن از این دستگاه خواهد بود.

در این روش احتمال به وجود آمدن زخم و تغییر رنگ پوست بسیار کم و ناچیز خواهد بود.

عوارض استفاده از لیزر برای رفع موهای زائد

عوارض بسیار محدودی برای این روش تعریف شده است، مهم ترین عوارض ذکر شده شامل تورم و قرمزی خواهد بود. همچنین میتوان به موارد دیگری مثل آسیب رسیدن به چشم ها اشاره کرد که این مورد تنها در اثر استفاده دستگاه توسط افراد غیر متخصص پیش خواهد آمد. پس بهتر است که برای این نوع روش ها حتما به متخصصان موجود مراجعه کنید.

لیزر

پاسخ دهید