مطلب وبلاگ

انواع چیلر لیزر کدامند؟

چیلر لیزر چیست و انواع چیلر لیزر

چیلر لیزر چیست و انواع چیلر لیزر: در ابتدای برای اینکه بتوانیم این کلمه و انواع آن را بشناسیم باید به تعریف آن خوب توجه کنیم. امروزه سیستم های سرمایشی بشدت مورد نیاز هستند و نمی توان از آن ها به سادگی گذشت به همین دلیل است که باید در هر مکانی چه برای زندگی چه کار وجود داشته باشند. چیلر در واقع یک وسیله سرمایشی است اما اندازه و کارکرد آن با کولرهای گازی و سایر کولرها متفاوت است. شاید بسیاری از شما دوستان در این زمینه تجربه های کافی و لازم را داشته باشید و برخی دیگر نه برای اینکه کاربردها و نکات مختلف را در مورد انواع چیلر لیزر برای خودتان یادآوری کنید در این زمینه ما را همراهی کنید. همانطور که همه ی شما عزیزان می دانید در ساختمان های مختلف می توان از این دستگاه استفاده کرد اما به دلیل اینکه بسیار حساس است همه به سراغ آن نمی روند و افراد برای منازل خود از کولرهای گازی استفاده می کنند چرا که هم حساسیت کمتری دارند و هم هنگامی که خراب شوند می توانند به راحت تر قطعات مربوط به آن را پیدا کنند و وسیله خود را در اختیار تعمیرکاران قرار دهند.

اما خب در ساختمان هایی که زیربنای زیادی دارند و یا ساختمان های اداری کولرهای گازی به درستی پاسخگو نیستند به همین دلیل است که به سراغ انواع چیلرها می روند و با توجه به نوع آب و هوا و رطوبت آن ها را خریداری می کنند. اولین و مهمترین گام برای یک خرید مطمئن و به صرفه در زمینه خرید این دستگاه می توان به متراژ محیط اشاره کرد چرا که باید با توجه به اندازه محیط تصمیم بگیرید کدام یک از انواع چیلرها را خریداری کنید. همانطور که مدل های آن ها با یکدیگر متفاوت است نحوه کارکرد و نگهداری آن ها نیز تفاوت دارد . تا به اینجا ما با تعریف این دستگاه آشنا شدیم اما فقط در نوع ساده آن و اشاره ای به نوع لیزری آن نداشتیم در واقع چیلر لیزر یک قطعه ای است که وظیفه خنک کننده گی سایر اجزای این دستگاه را برعهده دارد و از به وجود آمدن مشکلات جلوگیری می کند. انواع چیلر لیزر در دو دسته قرار می گیرند که یا بصورت جذبی هستند و یا به صورت تراکمی که هر کدام از این دستگاه ها به یک صورت عمل می کنند و مزایا و معایب خاص خود را دارند . برای آشنایی بیشتر با انواع این دستگاه به تعریف و ویژگی های آن ها می‌پردازیم. اما این نکته را نیز فراموش نکنید که در برخی از مدل‌های این دستگاه یک گاز مبرد وجود دارد.

انواع چیلر لیزر
انواع چیلر لیزر

 

چیلر تراکمی یکی از  انواع چیلر لیزر است

چیلر تراکمی یکی از  انواع چیلر لیزر است: این دستگاه ها هم به عنوان تهویه مطبوع و هم در صنعت کاربرد دارند که با یک دیگر متفاوت است. این نوع از دستگاه برای اینکه کارایی بالایی داشته باشد با استفاده از انرژی الکتریکی کار می کند. برخی از افراد این نوع از چیلر را به عنوان چیلرهای برقی نیز می شناسند. این وسیله از چهار جزء اصلی تشکیل شده است که شامل کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور است که هر کدام از این قطعات وظایفی را برعهده دارند که بطور خلاصه در مورد آن ها بحث می کنیم. کمپرسور ها انواع محتلفی دارند مانند: کمپرسورهای پیستونی، کمپرسورهای  اسکرال و کمپرسورهای روتاری و غیره. در واقع کمپرسورهای روتاری مناسب مناطق سردسیر و کمپرسورهای پیستونی مناسب مناطق گرمسیر هستند زیرا این کمپرسورها ظرفیت بالاتری دارند. کمپرسور مهم ترین جزء یک چیلر تراکمی است و از آن با نام قلب این دستگاه یاد می کنند. این وسیله گاز را به داخل می کشد و با متراکم کردن آن با فشار زیاد به سوی کندانسور می فرستد. در واقع تغییرات این دستگاه ها بستگی به نوع کمپرسور آن ها  دارد که اگر کمپرسور چیلر به درستی کار نکند این دستگاه خراب می شود که می تواند به دلیل تمیز نبودن کندانسور ، نامرغوب بودن ، تمام شدن گاز و … باشد. اواپراتور برعکس کار کندانسور را انجام می‌دهد و باعث خنک شدن موتور می‌شود. شیر انبساط این دستگاه در بخش خارجی قرار دارد. و وظیفه کنترل مبرد و ورودی اواپراتور را برعهده دارد. در انواع چیلر لیزر با کیفیت و ظرفیت بالا شیر انبساط ترموستاتیک استفاده شده که به صورت خودکار عمل می‌کند.

انواع چیلر لیزر

 

مزایا و معایب چیلر تراکمی و انواع چیلر لیزر

مزایا و معایب چیلر تراکمی و انواع چیلر لیزر : تا به اینجا با تمامی قطعات این نوع از دستگاه ها آشنا شدید و حالا مزایا و معایب آن را نیز بشناسید.

. از جمله مزایای این نوع دستگاه این است که شما به راحتی می توانید آن را کنترل کنید یعنی شما می توانید به همان صورت و به هر اندازه ای که می خواهید درجه آن را تغییر دهید. این نوع از چیلرها را به راحتی می توانید در مناطق سربسته قرار دهید و هیچ گونه مشکلی پیش نخواهد آمد.

. انواع چیلر لیزر امروزه به گونه ای تولید می شوند که مصرف برق آن ها بسیار پایین است و شما دیگر نگران برق مصرفی آن نخواهید بود. به دلیل راندمان بسیار بالایی که دارند شما می‌توانید در انواع آب و هوا ها آن ها را مورد استفاده قرار دهید و بهترین نتیجه را از آن‌ها بگیرید.

 

انواع چیلر لیزر
انواع چیلر لیزر

. از معایب انواع چیلر لیزر می توان به نوع قدیمی آن ها اشاره کرد چرا که هم صدای بسیار بلندی از خود تولید می کردند و هم برق مصرفی آن ها بشدت بالا بود.

. همانطور که همه ی شما عزیزان می دانید این نوع چیلر داری دو زیر مجموعه کلی است که به نام های هوا خنک و آب خنک شناخته می شود. که از نام هر کدام از این دستگاه مشخص است که به چه صورت فعالیت می کنند.

چیلر جذبی یکی از انواع چیلر لیزر است

چیلر جذبی یکی از انواع چیلر لیزر است: این نوع از دستگاه ها برعکس مدل تراکمی کار می‌کنند. و اصلا نیازی به هیچ گونه انرژی الکتریکی ندارند و در آن ها کمپرسوری به کار نرفته است. بلکه این نوع دستگاه ها به وسیله حرارت کار می‌کنند. در این نوع از دستگاه ها از سوخت های طبیعی استفاده می شود و یا اینکه با شعله مستقیم آتش کار می کنند. اجزای تشکیل دهنده این نوع از دستگاه ها شامل: کندانسور،ژنراتور و اواپراتور است.

انواع چیلر لیزر
انواع چیلر لیزر

 

مزایا و معایب چیلر جذبی و انواع چیلر لیزر

مزایا و معایب چیلر جذبی و انواع چیلر لیزر:

. همانطور که همه ی شما عزیزان می دانید این نوع از دستگاه ها به وسیله حرارت مستقیم کار می کنند و هنگامی که به تابستان نزدیک می شویم و کارایی آن ها دو چندان می شود که این یکی از مزیت های فوق العاده این مدل از دستگاها به نسبت نوع تراکمی آن است.

. چون این نوع از دستگاه دارای موتور یا همان کمپرسور نیست هیچ گونه سر و صدایی تولید نمی کند و هیچ گونه ارتباطی به برق ندارد. از ویژگی های  منحصر به فرد انواع چیلر لیزر این است که آسیب کمتری به محیط زیست می رساند.

. همانطور که همه ی شما دوستان آگاهی دارید به دلیل اینکه این نوع از دستگاه با برق کار نمی کند پس نیازی به برق اضطراری نیست و همچنین لازم نیست در مورد استفاده از این نوع چیلر به اداره برق مراجعه کنید و از آن ها در این زمینه کمک بگیرید.

. در واقع دیگر برای همه ی شما عزیزان اثبات شده است که این نوع دستگاه آلاینده های کمتری را تولید می کند و دوست دار محیط زیست است.

. از معایب انواع چیلر لیزر می توان به این اشاره کرد که به نسبت مدل تراکمی برای نصب باید هزینه بالاتری را بپردازید. اگر چه به وسیله انرژی الکتریکی کار نمی کند اما چون از سوخت هایی مانند گازوئیل در آن استفاده می‌شود شاید هزینه ها کمی بالاتر برود.

انواع چیلر
انواع چیلر

 

نکات مهم و اساسی در زمینه انواع چیلر لیزر

نکات مهم و اساسی در زمینه انواع چیلر لیزر:

  • این نوع از دستگاه ها به دلیل قیمت بسیار بالایی که دارند باید به طور کامل و دقیق از تمامی جوانب مورد ارزیابی قرار بگیرند. اگرچه هنگامی که شما انواع چیلر لیزر را خریداری می کنید باید به این توجه داشته باشید که کدام یک از این دستگاه ها قیمت مناسب تری دارد اما این را نیز به یاد داشته باشید که قیمت بالا تنها به منظور این نیست که کارایی یکسانی با نوع دیگرش دارد شاید ممکن است به دلیل قطعات و یا بازدهی آن باشد.
  • افرادی که در مناطق گرمسیری و جنوب کشور زندگی می کنند می دانند که در برخی از ماه های سال گرما بشدت طاقت فرسا است و نمی توان بدون وسیله سرمایشی سر کرد. اگر شما دوستان نیز در آن نوع آب و هوا زندگی می کنید باید انواع چیلر لیزر را مورد ارزیابی قرار دهید و نوعی از آن را انتخاب کنید که بهترین کارایی را داشته باشد.
  • یکی دیگر از نکاتی که باید در مورد این دستگاه بدانید این است که میزان صدای آن به چه صورت است. انواع چیلر لیزر می توانند شامل یک سیستم سرمایشی چیلر و یک سیستم گرمایشی موتورخانه باشد. و چون این نوع از دستگاه ها بیشتر در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند اگر صدای بلندی داشته باشد آرامش را از ساکنین می گیرد پس بهتر است نوع کم صدای آن خریداری شود.
  • برخی از این دستگاه ها دارای قطعات مرغوب و اصلی هستند به همین دلیل باید سعی کنید انواع چیلر لیزر را مورد مقایسه قرار دهید تا انتخاب درستی داشته باشید و بعدها دچار مشکل نشوید.

پاسخ دهید